Herkesin bilmesi gereken mutfak tüyoları

Herkesin bilmesi gereken mutfak tüyoları

Yaşamını kolaylaştıracak inanılmaz mutfak tüyolarına bir bakın:

– Taze avokadolar kesilmiş veya kesilmemiş olarak saklanabilir. Avokadoyu kestiğiniz zaman eğer korumazsanız kendiliğinden kararır, bu nedenle kesilen kısma limon suyu sürüp streç filmle kaplamalısınız

– Bir kâse sıcak su ile kavanoz açmanın ne kadar kolay olduğunu, boş bir kola şişesiyle mükemmel porsiyonu ölçmeyi ve bir sürü yumurtayı 2 dakikada nasıl doğrayabileceğinizi görün.

– Eğer ekmek sertleşmişse bütün ekmeği suya tutun ve 8 dakika fırında bekletin

– En sevdiğiniz bitki ve çiçekler için asılabilir saksı tutucu yapın. Bunun için sadece makrame ipi ve en sevdiğiniz saksı çiçeği gerekli! İstediğiniz uzunluğa ayarlayabilirsiniz.

– Avokadoyu çabucak doğramak için ızgara fırın rafını kullanın

– Sıradan bir mangoyu sevimli bir güle dönüştürün

– Hem lezzetli hem de güzel görünen kahvaltı fikrine bir bakın. Şık ve eğlenceli bir kahvaltı güne iyi başlamanızı sağlar. 4,5 sosise ihtiyaç var. Önce tüm sosisleri ikiye bölün. Sonra yarım sosislerin ortasından kesin, ikili parçaları kürdanla tutturun. Şimdi bunları yıldız şeklinde tavaya dizin ve ortasına üç yumurta kırın

– Plastik torbayı vakumlayarak sevimli kolalı çubuk dondurmalar yapabilirsiniz

– Gazı kaçmış şampanyaya ne yapmanız gerektiğini gösteriyoruz

– Açması zor kavanozun nasıl açıldığına bakın – kavanozu ters olarak sıcak suda biraz bekletin

– Kızarmış patatesi siz de bizim kadar seviyor musunuz? Patates kesmenin ve patates kızartması yapmanın hızlı yoluna bir bakın – elma keseceğini kullanın ve mükemmel ev yapımı patates kızartmaları yapın!